V paleo jídelníčku jde hlavně o potraviny dostupné v době paleolitu. Tehdy tvoří největší část menu člověka divoká zvířata a také sběr různých jedlých rostlin.
I když to asi na první pohled tak úplně nevypadá, paleo jídelníček byl překvapivě bohatý. Pod lovem divokých zvířat si totiž musíte představit širokou škálu živočichů od bizonů, turů až jeleny, koně, ale také ptáky nebo třeba ryby. V případě jedlých rostlin šlo o nejrůznější zrna, ale i kořínky a plody v podobě různých bobulí. Ovšem sbíraly se třeba i vejce nebo hmyz.
Princip tedy vychází z toho, že budete konzumovat jenom to, co je pro vaše tělo nejvhodnější. Východisko je jednoduché. Zatímco paleolit trval podle názoru odborníků asi 2 až 3 miliony let a v té době předchůdci člověka během svého vývoje jedli právě tuto stravu, nyní za poslední období, které je v porovnání s paleolitem velice krátké, měníme svoje zvyky ve stravování a od přirozené stravy jsme se odklonili. Jenže naše tělo se tomu nedokáže přizpůsobit. Návrat k původní stravě by tedy měl být prospěšný. Vznik zemědělství přinesl řadu potravin, na které nebylo tělo zvyklé a nedokázalo je proto správně trávit.
Paleo strava se skládá především z libového masa, mořských plodů, ryb, ovoce, zeleniny a například ořechů.
Výhody paleo diety:
- Bohatě pokrývá všechny základní složky stravy - bílkoviny, sacharidy, tuky.
- Jde o stravu bez zásahů chemie, naprosto přírodní.
- Neobsahuje žádné náhražkové umělé potraviny.
- Neškodí tělu, je pro lidi geneticky přirozená.
- Z dlouhodobého hlediska vykazuje hubnoucí efekt.
Nevýhody paleo diety:
- Musíte si odepřít určité druhy potravin, např. ty, které obsahují rafinované cukry.
- Mohou chybět sacharidy, což se v počátcích projeví jako nezřízená chuť na sladké.
- Může být náročné dodržovat jídelníček (hledání potravin bez chem. přísad).
- Je finančně dosti nákladná – důraz na maso, které je drahé.
Příklad jídelníčku na 3 dny:
- Snídaně: Tuňák se zeleninovým salátem, Uzený losos se zeleninou (rajčata, papriky), Míchaná vejce se špenátem
- Svačina: Jablkový salát se sekanými ořechy, Salát ze sezónního ovoce, Mrkvový salát s ananasem
- Oběd: Vařené hovězí na cibulce, Masové koule s chřestem, Grilovaný pstruh, zeleninová obloha
- Svačina: Salát z rajčat a cibule, Okurkový salát, Salát ze strouhané kořenové zeleniny
- Večeře: Hovězí steak s rajčaty, Přírodní kuřecí prsa, Kapr na modro
Pro koho je dieta vhodná?
Platí, že by paleo dietu rozhodně neměli zkoušet lidé trpící chronickými chorobami zejména žaludku a střev, ale také slinivky, ledvin nebo jater. V podstatě se hodí pro jedince, kteří jsou zdraví a mají zájem více podpořit svoje tělo, zdraví a imunitu.
Hubnutí není primárním cílem
Je třeba zdůraznit, že primárním cílem této diety není hubnutí. Jde spíše o zlepšení zdravotního stavu, větší výkonnost. Ovšem i tak k hubnutí velmi často dochází a je možné postupně zhubnout i větší množství kilogramů, například 10 i 20 kg. Jde ale o dlouhodobý, nikoli nárazový efekt.
Paleo má celkové složení stravy s důrazem na zdravé složky, zejména bílkoviny. Sacharidy se zde vyskytují v přirozené podobě, v ovoci, tedy žádné rafinované cukry jaké známe z průmyslové výroby. Dodržování této stravy může přinést zlepšení civilizačních chorob. Můžete se dokonce zbavit i různých chorob jako třeba kožních vyrážek.